Zümrüt rengi yeşile sahip olan Üzümlü,bu özelliğinden dolayı Yeşil Üzümlü olarak anılır. Adından anlaşılacağı gibi bütün çevre yemyeşil bitki ve ağaçlarla kaplıdır. Yeşil rengin her tonuna rastlayabileceğiniz Üzümlü ovası, Fethiyenin önemli ovaları arasında yerini alır.Fethiye`den serin olması ve şehir merkezine yakınlığı ile yaz aylarında konaklama amacı ile tercih edilen yerler arasındadır..Özellikle yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen üzümlü, Dastar adı verilen dokumacılık alanında da adını duyuran önemli yerleşim yerlerinden birisidir.Fethiye`ye 14 km uzaklıkta olan Üzümlüye şehir merkezindeki eski garajdan kalkan minibüs ve Üzümlü belediyesi otobüsleri ile gidebilirsiniz.

Yeşilüzümlü'nün göbek mantarı ve o mantarın geleneksel festivalidir.
Yeşil Üzümlü Beldesinde 2009 yılından bu yana her yılın Nisan Ayında ilginç bir festival düzenleniyor. 3 gün boyunca çeşitli etkinliklerin sergilendiği festival, Kuzugöbeği Mantarının öneminin vurgulanması ve korunması amacıyla yapılıyor. Festivalin ismi: Yeşilüzümlü Kuzugöbeği Mantar Festivali.

Festival süresince bölge, yurt dışından ve içinden gelen mantar konusundaki uzmanların katkılarıyla adeta bir eğitim ve üretim atölyesine dönüşüyor. Yerli ve yabancı yüzlerce meraklı da Fethiye ve Yeşilüzümlü’ye gelerek rehberler eşliğinde, yöre halkıyla birlikte ormanda mantar avına katılıyorlar. Mantar avcıları eğitim çalışmaları sırasında uzmanlardan topladıklar türlerle ilgili bilgiler ediniyorlar, mantarları saklamasını ve pişirmesini öğreniyorlar.

Latince Morchella Conica ya da Morchella Deliciosa olarak isimlendirilen kuzugöbeği mantarı, genellikle bahar aylarında ortaya çıkan çok değerli bir tür. Dünya mutfaklarında aranan bir lezzet olduğu için ekonomik değeri de çok yüksek. Özellikle Fransız mutfağında kuzugöbeği mantarından yapılan özel yemekler, ağzının tadını bilenlerin tercihi…

İlginçtir, Yeşilüzümlü Beldesini çevreleyen çam ormanlarında mantar mevsimi bittikten sonra orkideler boy göstermeye başlıyor. Mantar meraklıları gibi, yaz aylarında orkide meraklıları da beldeye gelip, farklı türleri keşfediyor ve Fethiye’nin flora zenginliğinin tanığı oluyorlar. Yeşil Üzümlü ve Fethiye için Botanik Turizmi bir hayal olmanın ötesinde…

Antik Likya’nın Xanthos Vadisinin en kuzeyindeki yerleşimi olan Cadianda Kenti, Yeşilüzümlü’nün merkezinden 9 Km kadar uzaklıktaki bir tepenin üzerinde kurulmuş. Tarihsel kaynaklarda bu kentin erken dönemlerine ilişkin çok fazla bilgi yok. Roma döneminde önemli bir yerleşim olduğu, çevredeki kalıntılardan kolayca anlaşılabiliyor.

Likya kentlerinde duvarların belirli bir formda yontulmamış çok sayıda taşlardan örüldüğü görülür. Taşların yan yüzeylerinin birbiriyle boşluk bırakmaksızın ve harç kullanılmadan bir araya getirilmesiyle örülen bu duvarlar Kyklop Duvarı olarak adlandırılıyor.

Kykloplar, tepegözlü dev gibi mitolojik yaratıklar. Eski çağlardaki inanışa göre, yalnızca iyi kalpli insanların yaşadığı kentlere gider, onlara yardımcı olarak kent surlarını örerlermiş.

Kyklop Duvarları hemen her Likya kentinde var. Ama en güzel örnekleri Cadianda’da görülüyor. Kent surlarındaki örgü, arkeoloji dünyasında özel bir örnek olarak gösteriliyor. Daha da önemlisi, dünyanın her tarafında arkeoloji ile ilgilenenler bu duvarlardan ötürü Cadianda’yı, Üzümlü’yü, Fethiye’yi ve Türkiye’yi öğreniyor, tanıyorlar.